Oscars 2014 Winners and Nominees – The Complete List

Here is the complete list of Oscars 2014 Winners and Nominees.

The Oscars 2014 aka 86th Academy Awards was held at The Dolby Theatre – Hollywood, Los Angeles, California, USA on March 02, 2014. The event was hosted by Ellen DeGeneres. It was aired live on ABC. It included a “movie heroes” theme, honouring big-screen real-life heroes, superheroes, popular heroes and animated heroes, both past and present, as well as the film-makers who have brought them to life in theatres.

Check out the complete listing of Oscars 2014 Winners and Nominees :

Best Picture : 

WINNER: 12 Years a Slave best-picture-nominees-for-2014-oscars Nominees: American Hustle, Captain Phillips, Dallas Buyers Club, Gravity, Her, Nebraska, Philomena, The Wolf of Wall Street, 12 Years a Slave  

Best Actor :

WINNER: Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club best-actor-oscar-nominations-2014 Nominees: Christian Bale – American Hustle, Bruce Dern – Nebraska, Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street, Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club, Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave  

Best Actress :

WINNER: Cate Blanchett – Blue Jasmine best-actress-nominees-for-2014-oscars Nominees: Amy Adams – American Hustle, Cate Blanchett – Blue Jasmine, Sandra Bullock – Gravity, Judi Dench – Philomena,  Meryl Streep – August: Osage County  

Best Supporting Actor :

WINNER: Jared Leto – Dallas Buyers Club 2014-Oscars-best-supporting-actor-nominees Nominees: Barkhad Abdi – Captain Phillips, Bradley Cooper – American Hustle, Michael Fassbender – 12 Years a Slave, Jonah Hill – The Wolf of Wall Street, Jared Leto – Dallas Buyers Club  

Best Supporting Actress :

WINNER: Lupita Nyong’o –  12 Years a Slave best-supporting-actress-oscar-nominations-2014 Nominees: Sally Hawkins – Blue Jasmine, Jennifer Lawrence – American Hustle, Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave, Julia Roberts – August: Osage County, June Squibb – Nebraska  

Best Director :

WINNER: Alfonso Cuarón – Gravity
best-director-nominees-for-2014-oscarsNominees: Alfonso Cuarón – Gravity, Steve McQueen – 12 Years a Slave, Alexander Payne – Nebraska, David O. Russell – American Hustle, Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Best Animated Feature Film :

WINNER: Frozen

Nominees: The Croods,  Despicable Me 2, Ernest & Celestine, Frozen, The Wind Rises

Best Foreign Film :

WINNER: The Great Beauty

Nominees: The Broken Circle Breakdown – Belgium,  The Great Beauty – Italy, The Hunt – Denmark, The Missing Picture – Cambodia, Omar – Palestine

Best Original Screenplay :

WINNER: Her – Spike Jonze

Nominees: American Hustle – Eric Singer and David O. Russell, Blue Jasmine – Woody Allen, Dallas Buyers Club – Craig Borten and Melisa Wallack, Her – Spike Jonze, Nebraska – Bob Nelson

Best Adapted Screenplay :

WINNER: 12 Years a Slave – John Ridley

Nominees: Before Midnight –  Richard Linklater, Julie Delpy – Ethan Hawke, Captain Phillips – Billy Ray, Philomena – Steve Coogan and Jeff Pope,  12 Years a Slave – John Ridley, The Wolf of Wall Street – Terence Winter

Best Original Score :

WINNER: Gravity

Nominees: The Book Thief,  Gravity, Her,  Philomena, Saving Mr. Banks

Best Original Song :

WINNER: Let It Go – Frozen

Nominees: Alone Yet Not Alone – Alone Yet Not Alone, Happy – Despicable Me 2, Let It Go – Frozen, The Moon Song – Her; Ordinary Love – Mandela: Long Walk to Freedom

Best Cinematography :

WINNER: Gravity

Nominees: The Grandmaster, Gravity, Inside Llewyn Davis, Nebraska, Prisoners

Best Costume Design :

WINNER: The Great Gatsby

Nominees: American Hustle,  The Grandmaster, The Great Gatsby, The Invisible Woman, 12 Years a Slave

Best Documentary Feature :

WINNER: 20 Feet From Stardom

Nominees: The Act of Killing,  Cutie and the Boxer, Dirty Wars, The Square, 20 Feet From Stardom

Best Documentary Short Subject :

WINNER: The Lady in Number 6

Nominees: CaveDigger,  Facing Fear, Karama Has No Walls, The Lady in Number 6, Music Saved My Life, Prison Terminal, The Last Days of Private Jack Hall

Best Film Editing :

WINNER: Gravity

Nominees: American Hustle, Captain Phillips, Dallas Buyers Club, Gravity, 12 Years a Slave

Best Makeup and Hairstyling :

WINNER: Dallas Buyers Club

Nominees: Dallas Buyers Club, Jackass Presents, Bad Grandpa, The Lone Ranger

Best Production Design :

WINNER: The Great Gatsby

Nominees: American Hustle, Gravity, The Great Gatsby, Her, 12 Years a Slave

Best Animated Short Film :

WINNER: Mr. Hublot

Nominees: Feral, Get a Horse!, Mr. Hublot, Possessions, Room on the Broom

Best Live Action Short Film :

WINNER: Helium

Nominees: Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me), Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything), Helium, Pitaako Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?), The Voorman Problem

Best Sound Editing :

WINNER: Gravity

Nominees: All Is Lost, Captain Phillips, Gravity, The Hobbit: The Desolation of Smaug, Lone Survivor

Best Sound Mixing :

WINNER: Gravity

Nominees: Captain Phillips, Gravity, The Hobbit: The Desolation of Smaug, Inside Llewyn Davis, Lone Survivor

Best Visual Effects :

WINNER: Gravity

Nominees: Gravity, The Hobbit: The Desolation of Smaug, Iron Man 3, The Lone Ranger, Star Trek Into Darkness

 

Summary
Event
Oscars 2014